Pellegrini vetoval novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, nesúhlasí s novým inštitútom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini
Prezident SR Peter Pellegrini. Foto: Archívne, SITA/Tomáš Susko
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované, 26. novembra, 15:27

Prezident Peter Pellegrini vrátil do parlamentu novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR s tým, že prezident nesúhlasí s novým inštitútom v novele zákona, ktorým je „mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií“ spojené s možnosťou žiadať od občanov osobitný poplatok. Zákon tak prezident vrátil na opätovné prerokovanie.

Nejasný a nezadefinovaný inštitút

Prezident skonštatoval, že tento nejasný a nezadefinovaný inštitút môže v praxi spôsobiť spor o tom, kedy a ako sa bude aplikovať. Vytvorilo by to podľa neho priestor na svojvoľné vyhodnocovanie žiadostí povinnými osobami, a tiež uplatňovanie dvojakého metra pri vybavovaní žiadostí občanov a realizácii práva na informácie. Podľa prezidenta je cieľom efektívnejšia a zrozumiteľnejšia právna úprava, keďže zákon používajú občania na dennej báze.

„Prijatou novelou sa zavádza právna neistota medzi orgánmi verejnej moci pri výkone im priznanej právomoci – bez potrebných mantinelov, kedy a ako spomínaný inštitút používať. To by mohlo vyvolať množstvo nových súdnych sporov,“ vysvetlil prezident, podľa ktorého by došlo aj k nadmernému zaťaženiu povinných osôb pri vyčísľovaní úhrad za vyhľadávanie informácií. Súčasne by nasledovali podľa prezidenta námietky občanov o výške úhrady, čo by opäť administratívne zaťažilo samotné úrady, než by im to pomohlo.

Ombudsman oceňuje rozhodnutie prezidenta

Verejný ochranca práv oceňuje rozhodnutie prezidenta vetovať novelu o slobodnom prístupe k informáciám. Ako vysvetlil, tento zákon je nástrojom presadzovania princípu transparentnosti, ktorý je v právnom a demokratickom štáte jedným z princípov ovládajúcich činnosť orgánov verejnej moci, vrátane orgánov verejnej správy. Ako skonštatoval, do prijatia prezidentom vetovanej novely bol tento náš zákon vzorom pre transparentnosť a otvorené vládnutie pre celý svet.

Bol rozsiahly a umožňoval obyvateľom jednoduchý a rýchly prístup k informáciám. Mal priaznivý vplyv na dôveru občanov v demokratické inštitúcie a na ich ochotu podieľať sa na verejnom živote. Žiaľ, novela zákona o slobode informácií takmer po 24 rokoch jeho existencie znižuje úroveň prístupu obyvateľov k informáciám,“ uviedol ombudsman a vysvetlil, že novelou sa otvára cesta orgánom verejnej moci v nejednoznačných prípadoch spoplatňovať informácie. Verejný ochranca práv to považuje za zásah do ústavného princípu právnej istoty.

Novela realizáciu politických práv podmieňuje zaplatením úhrady, čo je neprípustné. Okrem obyvateľov sa dotkne novinárov a zasiahne do ich slobody prejavu a práva na prístup k informáciám, ktoré sú aj v zmysle judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva chránené prísnejšie,“ uzavrel ombudsman.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaKancelária prezidenta SR